Jöjj tisztességgel, fogadlak Barátsággal!

A Birtok

A Tóti-hegy délnyugati lejtőjén csodás adottságú, régi családi területen fekvő birtok 2010 óta ad otthont a család lánya, Istvándy Csilla által vezetett konyhának. Számára ez egy igazi hivatás. Az, hogy a lehető legjobb étel kerüljön a vendégek tányérára nem csak üzleti megfontolás, a család hírneve fontos számára, így igyekszik öregbíteni.

Az ízek mindenek felett. Ez azonban csak egy féle képpen lehet, ha jó alapanyagokat használ. Ezeknek a felkutatása helyben, már önmagában sem kis feladat. A birtok éttermének ételkínálata erősen szezonális. A napi ajánlat az adott évszakban vagy hónapban frissen és minőségben elérhető alapanyagok függvénye.

A hegyoldalban az étterem mellett focipálya, játszótér, egyszóval rengeteg tér áll a kikapcsolódni vágyó családok, barátok rendelkezésére. Étkezés előtt, közben vagy után aktívan élvezhetjük a zöld fű, a szőlőültetvény a balatoni panoráma adta környezetet és egymás társaságát. Ha arra van kedvünk egy plédre letelepedve ebéd utáni nyári szundira is használhatunk egy eldugott sarkot vagy a Tóti-hegy csúcsára is felmehetünk, ami nem kifejezetten megterhelő és 360 fokos kilátást ad a környékre.

A nyitvatartás jellemzően április elejétől október végéig tart. Tavasszal és ősszel hétvégeken, főszezonban (július-augusztus) heti 4-5 nap. Asztalt foglalni – telefonon – ajánlott.

„Hozzánk vendégként érkezel és Barátként térsz vissza.”

A vendégházak

Jó ételhez jó bor dukál. Persze csak annak, aki nem vezet!

Csilla és férje, Dani… no meg jónéhány visszatérő vendég régi álma volt, hogy egy-két jóízű falat és egy alaposabb borkóstoló után kényelmesen, itt a birtokon hajthassa nyugalomra fejét. Így egy ideje már érett a birtok szállással való kiegészítésének ötlete.

Hosszas tervezés és építés után elkészült az első három faházikó. Természetesen, ahogy a borok, az ételek tekintetében, itt is magasra került a léc. A házak egymástól tisztes távolságra, saját finn szaunával, hidegvizes merülővel és jakuzzival lettek ellátva. A belső kialakítás és a színek nyugalmat és harmóniát sugároznak. A medencéből nem csak a hegyoldal, a balatoni panoráma, hanem az ablak alatt legelő szürkemarhákra is kényelmes a kilátás. Kifejezetten romantikus. Egyértelmű. A fókuszban a mindenapok pörgéséből, a felelősségektől és kötelezettségektől elszakadni vágyó párok számára a legideálisabb a kialakítás. Kívülről visszafogott, beltartalmát tekintve mindennel IS felszerelve várják 2024 januárjától az első vendégeket. 



Az Istvándy család története

200 évre, az 1800-as évek kezdetére vezethető vissza. A család életében kezdettől fogva a szőlő- és bortermelés jelentette a legfontosabb megélhetési lehetőséget. Borász nagypapa, agrármérnök édesapa a 60-80-as években a szövetkezeti munka mellett szőlőműveléssel és borkészítéssel is foglalkoztak a saját családi szőlőbirtokon és a Tóti-hegyi pincében. Eleinte csak kimérve egy-két vendéglőnek és néhány ismerősnek szállítottak bort. Majd a család életébe elérkezett egy fordulópont, amikor úgy döntöttek, hogy a minőségi borkészítés felé veszik az irányt. Ebben az elhatározásában nagy szerepe volt, Gergőnek a frissen diplomázott fiatal mérnöknek, aki szenvedéllyel vetette bele magát az új kihívásokba.

 “A szőlőültetvényeken bevezettük a termés korlátozást, csak a legjobb fekvésű területeinkről szüretelünk és a saját készítésű borainkat kizárólag palackozva értékesítjük. Az Istvándy borok stílusának kialakításánál fontos volt számunkra a tradíciók ápolása, a tapasztalatok, illetve a megfigyelések továbbadása. Családunk elkötelezett híve annak, hogy a hely múltjához és hírnevéhez méltó legyen. Hangsúlyt helyezünk a Badacsonyi Borvidéken termő egyedülálló Kéknyelű szőlőfajtára, valamint erre a vidékre jellemző Szürkebarátra és Olaszrizlingre.”

Amíg a szülők a szőlőben dolgoztak, Csilla a nagymama jobb keze volt a konyhában. 

A főzés az igazi szerelme. A családi birtokon megnyílt vendéglő eleinte óvatos próbálkozás volt, majd a vendégek igényeihez igazodva fejlődött a régió méltán híres éttermévé.

Csilla szerencséje, hogy a családi gazdaság nem csak kiváló borral, de mangalica és szürkemarha alapanyaggal is ellátja konyháját. A környék számtalan igazi jó alapanyaggal szolgál, de mindent csak frissen! A kínálat gyakran változik, a szezonalitás befolyásolja.

Főztjével hamar magához vonzotta Danit, aki ma már férjeként csak álmodozik, azokról az időkről, amikor egyszer vendég volt a Birtokon.

Gergő a család 4. generációs borásza édesapjával közösen készíti boraikat. Nagy viták és hosszas kóstolások alakítják az Istvándy család palackos bor kínálatát. 42 hektárnyi területről, Istvándy Feri bácsi sok évtizedes tapasztalatának hála bőven lehet minőségi szőlőből válogatni. A szőlő és így bor minősége minden körülmények között a legfontosabb. Ez a tradíció.

Tibor, Csilla és Gergő unokatestvére már az egyetem után saját vállalkozást szeretett volna, így a családi vállalkozásba csatlakozva megvásárolta az első szürkemarhákat és mangalicákat, majd elhatározásához hűen saját füstölt termékek készítésébe kezdett. A fűszerezéshez édesanyja, Rózsi mindig határozott irányt mutatott. A birtok éttermén túl sok helyi éttermet lát el alapanyaggal. 

Hát így áll össze ez a kis vidéki családi gazdaság. Mindenki a saját fejével előre, kűzd, igyekszik gyarapítani a saját ágazatát és a mindennapos gondok ellenére a lényeg egymás segítése. Történetük minden nap íródik ezen a romantikus vidéken, a Badacsony lábánál, Káptalantóti, Tóti-hegy napsütötte hegyoldalán. Ahogy a helyiek mondják a Hegymögi szőlőkön.